.: شهید محمد کُپُچ ( مفیدی ) :.

   

شهید محمد کُپُچ ( مفیدی )

نام پدر: سرمست

نام مادر : منور چهره آزاد

تاریخ تولد : 10/10/1341

تاریخ شهادت : 29/4/1362

محل شهادت : حاجی عمران

نحوه ی شهادت : بر اثر انفجار مین


 

از چادر کوچک حاج عمران تا اوج آسمان

سرباز وظیفه ، شهید محمد کپچ در سال 1341 در ساروج محله ی ایزده دیده به جهان گشود ، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه شهید مطهری ( داریوش سابقه ) گذراند ، اما به دلیل مشکلات زندگی و روش های نادرست تربیتی عصر ، ناگزیر ترکِ تحصیل کرد ، تا بتواند در خدمت پدر و مادر پیرخود باشد. شهید فردی فعال و پر تلاش و متکی به بازوان خود بود. بنایی می کرد ، به صیادی می پرداخت و در تلاش معاش سخت کوشا بود. آن شهید در عمر کوتاه خود فردی صبور ، زحمتکش ، دلسوز بود. وی اهل منازعه و درگیری نبود و غالباً در برابر بزرگتر ها تواضع داشت. با شروع جنگ تحمیلی عراق به خدمت مقدس سربازی شتافت و 19 ماه از خدمت سربازی خود را در جبهه های نبرد سپری کرد. نخستین بار در شلمچه مجروح گردید و بار دوم هدف ترکش خمپاره های دشمن قرار گرفت و از ناحیه سر زخمی شد و قدرت شنوایی خود را تا حدودی از دست داد. علی رغم مجروح بودن اصرار در اعزام به جبهه داشت . وقتی که خواستند برای او برنامه ای ترتیب دهند تا چند ماه آخر خدمت را در شمال سپری کنند نپذیرفت. بعد از شهادت یعقوب علی فتاحی یار صمیمی اش ، آن چنان دچار تحول روحی شده بود که آرام و قرار نداشت. به گفته برادر شهید فتاحی ، یک هفته بعد از شهادت آن شهید در  ایوان منزل آنان در حالی که زار زار می گریست ، از خداوند طلب کرده بود که او را پیش شهید ببرد. بر سر مزار شهید نیز چنین دعایی کرده بود. روحیه او به هنگام عزیمت چنین می نمود که بازگشتی در کار نیست. تا این که در منطقه عملیات والفجر 2 در تاریخ 29/4/62  در حالی که به نجات مصدومی رفته بود و او را بر دوش خود گرفته ، تا به درون چادر بیاورد ، ناگاه بر روی مین نفربر قرار گرفت و به شهادت رسید.

پیکر پرپر شده شهید  را بعد از 9 روز از منطقه ی گرم و سوزان یا به گفته ی شهید « از چادر کوچک و از کوه های پر پیچ و خم حاجی عمران به سوی « مازندران سرسبز سروآویز » آوردند و در میان اشک و ماتم مردم ایزده تشییع کردند و در گلزار شهدای امام زاده قاسم به خاک سپردند.

یک هفته بعد از شهادت این شهید سرافراز ، شهید یحیی پور بر سر مزار او رفته ، شهادت و پیوست به یار و دوست قدیمی خود را از خداوند طلب کرد. شهید سربلند یحیی پور نیز چند روز بعد به شهادت رسید. آری آن سه یار دبستانی خوب به عهد و پیمان وفادار بودند و نام شان در زمرۀ شهدای دفاع از دین و میهن ثبت گردید.

 

 

 

 
منبع: کتاب پرستوهای عاشق نوشته قوام الدین بینایی 
حق انتشار اطلاعات براى شهردارى ایزدشهر محفوظ است 1390 _ 1385

Designed & Powered by : MobinKausar.com